The SPDSA is once again hosting the
Sherwood Park Classic Tournament
Presented by
The Classic Tournament is open to U11-U19 Tier IV & Lower Boy's and Girl's team's.
Dates: May 25 - 28, 2023
Non-SPDSA Teams: Will either start Friday evening (May 26) or Saturday morning (May 27)
Registration Fee: U11 - $450 : U13-U19 - $525 (Early Bird) $550 (Regular)
Registration Deadline: Early Bird May 4, Regular May 10
ASA Roster and Guest Player Form Deadline: May 20
U11 Divisions: Will follow the LTPD Model set out by the Canadian Soccer Association and followed by the SPDSA. U11 divisions will not publish scores and standings or award medals based on standings. Scores may be utilized for possible cross-over games to set-up equal matches.
*All Sherwood Park Tier IV teams are automatically registered for the Sherwood Park Classic Tournament through registration fees
SPDSA Teams unable to play must communicate to the SPDSA office no later than May 10th
Contact the office for more information
(d.mastrangelo@spdsa.net or 780-449-1343)
Registered Teams
U11 Boys
SP - Team 1 - Akle
SP - Team 2 - Reschke
SP - Team 3 - Gaudet
SP - Team 4 - Wilde
SP - Team 5 - Kristensen
SP - Team 6 - Johnson
SP - Team 7 - Henderson
SP - Team 8 - Pidhirniak
SP - Team 9 - Adams
SP - Team 10 - Ott
SP - Team 11 - Lewis
SP - Team 12 - McCann
Jasper Team 1
Jasper Team 2
Leduc United
Whitecourt Warriors - Thompson
Whitecourt Warriors - Western
Cold Lake Dragons
U11 Girls
SP - Team 1 - Yeping
SP - Team 2 - Weppler
SP - Team 3 - Gall
SP - Team 4 - Beyer
SP - Team 5 - Hutchings
SP - Team 6 - Medina
SP - Team 7 - Thomson
SP - Team 8 - Sen
SP - Team 9 - Miranda
SP - Team 10 - Robinson
Horseshill Gladstone
Jasper
U13 Boys
SP - Team 1 - Lott
SP - Team 2 - Stefishen
SP - Team 3 - Godfrey
SP - Team 4 - Weisbeck
SP - Team 5 - Breshaers
Edson
CLMSA
Whitecourt Warriors
Jasper
Leduc United (Stamper)
Leduc United (Bignell)
Drayton Valley
Fort Saskatchewan Arsenal (Ricketts)
U13 Girls
SP - Team 1 - Pietraszko
SP - Team 2 - Bradley
SP - Team 3 - Clarke
SP - Team 4 - McAuley
SP - Team 5 - Woitas
SP - Team 6 - Teghtmeyer
Edson
Horse Hill (Roth)
Whitecourt Warriors
Jasper
Ft Sask
U15 Boys
SP - Team 1 - Johnson/Gillis
SP - Team 2 - Horner/Scheffelmair
SP - Team 3 - Reynolds/Fortier
Edson
Slave Lake
Whitecourt Warriors
U15 Girls
SP - Team 1 - Young
SP - Team 2 - Russell
SP - Team 3 - Surgenor
SP - Team 4 - Preston
SP - Team 5 - Weibe
Edson
BV-LLB United
Whitecourt Warriors
Jasper
U17/U19 Boys
SP - Scholotiuk
Edson
Jasper
Whitecourt Warriors U17
Camrose Vikings
Spruce Grove (Bergen)
Whitecourt Warriors U19
U17/U19 Girls
SP - Anderson
SP - Rudyk
Lago Lindo (Haniff)
Vermilion Strikers
Whitecourt Warriors